Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Gong i jego przejmujący dźwięk

Gong i jego przejmujący dźwięk

Budowa gongów liturgicznych 3

Na pewno działa to na korzyść chwili, w której gongi w kościele katolickim są wykorzystywane.

Z gongów korzysta się niemal przez cały rok liturgiczny, z jednym wyjątkiem, a mianowicie podczas Wielkiego Tygodnia zastępuje się je kołatkami. Dzieje się tak ze względu na zupełnie inny charakter tego święta. Na pamiątkę męczeńskiej śmierci Chrystusa nie wolno wtedy używać instrumentów, które wydają tak donośny dźwięk. Kołatki w przeciwieństwie do gongów i dzwonków są bardziej drewniane i nie słychać ich aż tak dobrze. Dopiero po święcie Wielkiej Nocy w kościołach wraca się do korzystania z gongów.

Do standardowego wyposażenia każdego gongu należy obłożona miękkim materiałem pałka. Jest ona odpowiednio dopasowana do mieszanki, z której odlano gong, do jego wielkości i grubości ścianek. Jej zastosowanie gwarantuje niezapomniany dźwięk. Osiągnięcie maksimum z gongu. Jeśli jednak nie mamy jej pod ręką, to nie wolno zapominać o kilku sprawach. Po pierwsze, nie uderzamy w gong rękoma. Może to zostawić na nim nieładne ślady, które następnie zaczną rdzewieć. Wymagana w takich chwilach konserwacja z pewnością zanieczyści wydzielany dźwięk. Jednocześnie uderzając gołą dłonią nie uzyskamy tego samego efektu, co przy użyciu stosownej pałki. Drugą zasadą, o której musimy pamiętać jeśli nie mamy miękkiej pałki z zestawu z gongiem jest nie stosowanie żadnych ostrych przedmiotów. Wszystko, czym uderzamy w gong musi posiadać miękką końcówkę, która go nie uszkodzi.