Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Gong i jego przejmujący dźwięk

Gong i jego przejmujący dźwięk

Budowa gongów liturgicznych 4

Ponadto uderzenie twardym przedmiotem na pewno zepsuje cały dźwięk, jaki wyda gong. Uszkodzenie gongu to bardzo nieprzyjemna sprawa, gdyż nie da się go na nowo wyprofilować. Dźwięk już zawsze będzie skrzywiony a sam instrument będzie się nadawał tylko do wyrzucenia.

Korzystanie z gongów jest tradycją katolicką. Instrumenty te same w sobie mają bardzo bogatą historię, która mówi o ich głównie sakralnym użyciu. Jeszcze tysiące lat temu w Afryce zauważono, iż tak wyprofilowany kawałek metalu po uderzeniu wydaje wibrujący, przewiercający wręcz na wylot słuchacza dźwięk.

Gongi stały się symbolem gromu, mowy bóstwa. Wykorzystywano je do celów sakralnych również w starożytnym Rzymie. Stąd też ta tradycja przeszła do chrześcijaństwa. Bardziej na wschód, gdyż w starożytnej Grecji gongi były wykorzystywane przez kapłanów i kapłanki towarzyszące wyroczniom. Miały one zapowiadać nadejście wizji od bóstwa, do którego akurat się zwracano o pomoc.

Na całym świecie gongi są bardzo popularne jako instrumenty sakralne. Im bardziej na wschód, tym częściej o nich słyszymy. Nabożeństwa hinduskie czy buddyjskie pełne są różnorakich instrumentów, jednakże gongi i im podobne instrumenty perkusyjne stanowią największą grupę. Wynika to nie tylko z faktu donośności ich dźwięku, ale także tego, iż praktycznie każdy bez większego przygotowania jest zdolny do uderzania w gong. Należy jedynie pamiętać o prostych zasadach mówiących o tym z jaką siłą uderzać, czym i pod jakim kątem.