Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Gong i jego przejmujący dźwięk

Gong i jego przejmujący dźwięk

Budowa gongów liturgicznych 5

Jeśli ktoś zapamięta te proste informacje, z pewnością będzie pomocny podczas każdego nabożeństwa, we wszystkich zakątkach świata.

Jak już wspomniałem główną zaletą gongów jest ich donośny, przejmujący wydźwięk. W kościołach katolickich bardzo szybko dostrzeżono tę ich właściwość i z tego też powodu korzysta się z nich jedynie w szczególnym momencie całej mszy świętej. Podczas eucharystii, kiedy pokazuje się wiernym przemienioną Hostię gong symbolizuje uderzenie pioruna. Kapłani szybko zauważyli, że ludy pogańskie, które nawracają wciąż uważają piorun za znak od bóstwa. W związku z tym wykorzystanie tego dźwięku podczas mszy było jedynie kwestią czasu. Od tego momentu ciężkie próby przekazania zasad wiary katolickiej poganom stały się odrobinę lżejsze.

Gong pełnił swą rolę już od początku chrześcijaństwa. Prosty w konstrukcji instrument pozwala na maksymalne skupienie uwagi wiernych, dzięki czemu perfekcyjnie pełni swą rolę. Rzemieślnicy, którzy go wykonują muszą jednak pamiętać o dokładności. Niestety, nawet najmniejsza skaza może zepsuć cały dźwięk, a co za tym idzie – gong będzie nie do użycia, zwłaszcza w kościołach.

Z tego też powodu na gongach nie należy umieszczać żadnych dekoracji. Jedyne odstępstwa od tej zasady zachodzą wtedy, gdy rzemieślnicy nakładają na mosiężną warstwę fragmenty z innego metalu, chociażby ze srebra. Wszystkie dekoracje umieszcza się u podstawy gongu lub na górze nóżki, na której stoi.