Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Gong i jego przejmujący dźwięk

Gong i jego przejmujący dźwięk

Wykorzystanie gongów 1

Gongi liturgiczne wykorzystuje się tylko w jednym momencie całej mszy świętej. Dopiero podczas eucharystii wierni mogą usłyszeć jego donośny, przejmujący, wibrujący odgłos. Symbolizuje on chwilę, podczas której należy uklęknąć i w pełni skupienia oczekiwać uderzeń dzwonków. Wtedy to kapłan podnosi kielich zawierający konsekrowaną Hostię, ukazując wszystkim wiernym cud przemienienia w ciało Chrystusa. Dzieje się tak na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, tak samo jest zbudowana cała msza święta. Wtedy też Chrystus obdarował apostołów chlebem mówiąc, iż jest to jego ciało i zjedzenie go będzie stanowiło między nimi komunię (połączenie, w tym przypadku dusz).

Ze względu na to, iż gong liturgiczny wykorzystuje się tylko w jednym momencie nabożeństwa, jego dźwięk musi być donośny. Każda osoba, która go usłyszy od razu przyrówna go do gromu. Uderzenie przeszywające wszystkich, bardzo głośne i pozostawające w pamięci bardzo długo, za sprawą echa (zwłaszcza w świątyni). Dźwięk gromu od tysiącleci we wszystkich religiach oznaczał głos głównego bóstwa. W chrześcijaństwie również przyjmuje taką samą rolę. Gong imitując piorun oznajmia, że oto miał miejsce cud. Przemieniono, za sprawą boską, zwyczajny chleb w prawdziwe ciało Chrystusa Zbawiciela.

Gongi wykorzystuje się w kościele katolickim przez cały rok, z jednym wyjątkiem. Podczas Wielkiego Tygodnia zastępuje się je kołatkami. Ze względu na charakter tego święta ma to wyrażać żal i szacunek do tego, iż Chrystus poświęcił się za całą ludzkość. Jego męczeńska śmierć jest co roku przypominana.